Sıradışı zamanlardan geçiyoruz. Dünyanın endüstri devriminden beri görmediği bir çalkalanmanın içindeyiz. İçinde bulunduğumuz hareketlilik toplumları, ülkeleri, ekonomileri ve pek tabii ki şirketleri doğrudan etkiliyor. Bu yeni dönem, bugüne kadar yaşattığımız birçok alışkanlığı sorgulamamıza neden oluyor. Değişim farklı alanlarda kendini düşündürüyor. Mesela artık sadece ürün satmayı düşünmek yetmiyor, müşteri gibi düşünebilmek de gerekiyor. Bu yüzden birçok şirket, araştırma-geliştirme çalışmaları kadar inovasyonu da odak noktası haline getirmiş durumda. Yöneticilik yapmak yetmiyor, çağın dinamiklerini yakalamak için her seviyede liderliği oluşturmak ve yaşatmak gerekiyor. Bir zamanların moda kavramı, süreçlerin yanına ilişki odaklı düşünme yaklaşımını koymadığınız takdirde kuru kalıyor.

Ardından yeni kuşak çalışanlar... Onlara eski kuşağa yeten unvan ya da şirket aracı gibi statü ve güç sembolleri yetmiyor. Artık tüm bunların yanında yaptıkları işte kendilerine farklı anlamda güç katacak bir mana arıyorlar. Dolayısıyla sadece kârlılığı düşünen şirketler bu yeni dünyada kalıcı olamıyor. Kârlılığın ötesinde, şirketin güçlü bir ideali temsil etmesi, ticari başarının ötesinde bir hikâyesi olması gerekiyor. Bu tür şirketler müşterilerini pazar payını temsil eden bir grafik olarak görmek yerine büyük bir aile olarak görüyorlar. ENRON bu çerçevede eski dünyanın iyi bir temsilcisi idi. Şimdi ise Apple yeni dünyayı müjdeliyor bizlere.

Biz de bu yeni dönemin, içerdiği tüm çalkantılara rağmen şirketler ve yöneticiler için büyüme ve yenilenme fırsatını da sunduğuna inanarak bu yılın konferansını hazırladık. Konferans görselinde göreceğiniz üzere, sol taraf eski dünyanın artık kuraklaşmış, verimsiz alışkanlıklarını temsil ederken, sağ taraf yeni dünyanın taze ve bereketli unsurlarını içeriyor. Büyümeden bahsederken yaklaşımımız hem kurumsal hem de kişisel mesleki gelişimi kapsıyor. Zira bu yeni bereketli alanlarda gerek biz İK profesyonelleri gerekse kurumlarımız için geniş gelişim fırsatları bulunduğuna inanıyoruz.

Büyüme ve yenilenmeyi sizlerle birlikte tarif edeceğimiz, deneyimleyebileceğimiz yepyeni bir zirveyi büyük bir heyecan duyarak hazırlıyoruz. Bekliyoruz.

Alper Utku
Konferans Başkanı

Didem Gürcüoğlu Tekay
Konferans Başkanı